Yamaha D'elight Yakıt Tüketim Bilgileri

18 Mayıs 2019 Cumartesi

D'elight İle Küçük Bir SeyahatGeçen hafta Pazar günü sabah Lokum ile Ankara'dan Polatlı'ya gittim. İşimi halledip akşam da döndüm. 74+74=148 km yol yaptım. Tüm seyahat boyunca, ortalama sürüş hızım 80-90 km/h bandında idi. Gaz kolunda hep biraz daha güç vardı. Ancak hava azizlik yaparak hem gidişte hem de dönüşte karşıdan esti. Bu nasıl şans düşünün artık :))


Hızlı sürmenin ve karşıdan esen rüzgarın katlanmış etkisi ile Lokumun ortalama yakıt tüketimi, giderken 2,99 lt/100km, dönerken 2,93 lt/100km oldu. Bu değerler ortalamam olan 2,44 lt/100km düşünüldüğünde oldukça yüksek.


Bölünmüş yolda, motosikletlerin yasal hız sınırı olan 90km/h hiç geçmedim. Zaten, bu sınırı geçebileceğim zamanlar, yokuş aşağı gazlamamı gerektirirdi ki bunu hiç yapmadım. Sorunsuz hatta eğlenceli diyebileceğim bir seyahat oldu.


Yoğun bir trafiğe sahip bu yolda, kritik durumlar yaşamamak için motorunuzun performansını biliyor olmanız önemli. Lokumumun tam gaz ile düz yolda maksimum hızının 95, yokuş aşağı ise 105 km/h. olduğunu biliyorum. Elbette bu değerler Lokumdan Lokuma, motorun bakım ve hareketli parçalarının aşınmışlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Siz de hızlı akan, yoğun trafiği olan bir yolu kullanarak şehirden kaçmayı düşünüyorsanız tavsiyem, kendi motorunuzun performansının farkında/bilincinde olmanız. Bu farkındalık, sadece düz yolda ve yokuşta maksimum hızını bilmek kadar dar bir konu değil. Bu, bir çok farkındalığı içeriyor. Sert bir fren yaptığınızda duruş mesafenizi ve motorun bu frenleme karşışında verdiği tepkileri, aynalarınızın görüş açısını ve kör nokta alanlarını, maksimum (tüm aksesuarlar dahil) taşıma kapasitesini, yakıt deposunun kaç litre olduğunu ve ortalama yakıt tüketimini, ön ve arka lastik havalarının, motor normal ve yüklü iken kaç PSI olması gerektiğini, bakım aralıklarını, son bakım kilometresini ve gelecek bakımın yapılacağı kilometreyi... bilmek sürüş güvenliğiniz açısından büyük ve hayati önem taşıyor.

Tüm bunlardan çok daha önemli olan ise kendi yeteneklerinizin, sınırlarınızın farkında olmak.


Bu farkındalıkta gerçekçi olup, olmamanız ise kritik bir durumda hayatta kalıp, kalamayacağınız konusunda belirleyici olacaktır. O nedenle olabildiğince gerçekçi olun.

D'elight elbette şehirde kullanım için tasarlanmış küçük hacimli bir motor. Ama sizin hayalleriniz ve yapmayı düşündüğünüz her şeyi yapabileceğiniz, sorunsuz bir motor. Yeter ki orijinal yedek parçalar kullanılarak, ehil ellerde yapılması gereken periyodik bakımlarını aksatmayın.


Henüz D'elight ile tanışmamış olanlara bir uyarım var. Aman dikkat edin! Bir kere D'elight'ın tadına vardınız mı bir daha o tadı unutmanız zor :)

Bu güzelliğe sahip olanlar ise çok şanslılar. Ona iyi bakın, sevin, koruyun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme