Yamaha D'elight Yakıt Tüketim Bilgileri

5 Mart 2019 Salı

Yamaha D'elight Akü Değişimi


2014 model 17513 kilometrede ki D'elight'ımın aküsü  bir süredir ömrünü tamamladığının işaretlerini veriyordu. Geçen sabah zar zor çalışınca, olmadık bir yerde yolda kalmadan aküyü değiştirmenin zamanının geldiğine karar verdim.


Orijinal aküsü olan YUASA YTZ 12V - 5Ah aküyü Ankara'da tüm aramalarıma rağmen bulamadım. Olmayan akü için söz edilen fiyatlar ise 500 lü 600 lü rakamlardı. Bu rakamlar açıkcası bana çok yüksek geldi. Bu şartlarda orijinal aküyü bulsam bile alır mıydım..? İşte orası şüpheli. Böylesine yüksek satış fiyatı nedeniyle, satıcıların da pazar endişesi duyarak getirmediklerini düşünüyorum.

Şartlar böyle olunca alternatif arayışına giriştim ve dostum Kerim'den yardım istedim. Onun sayesinde VLM markasına ulaştım. Koşulları değerlendirince VLM YTZ 12V - 6Ah aküyü almaya karar verdim. Kerim'e yardımları için bir kez de buradan teşekkür ederim.


Yeni akünün  orijinal ile eşdeğer teknik değerleri gibi boyutları da bire bir uyumlu olduğundan, yerine kolayca oturdu.

Orijinal aküyü 4,5 sene 17513 km. kullandım. Bakalım bu ne kadar dayanacak.


Evimizin sevgilisi olan Yamaha D'elight (Lokumumuz) yenilenen aküsü ile her zaman olduğu gibi tek marşta çalışarak, hayatımızı kolaylaştırmanın yanında, renk ve eğlence katmaya devam edecek.

2 yorum:

  1. Merhabalar, Bu aküyü alınca doğrudan takabiliyor muyuz? Yoksa öncesinde sıvı koyma, şarj işlemleri gerekiyor mu? Teşekkürler,

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, evet! Sıvı koyma ve şarj işlemleri gerekiyor.

      Sil